SIKÇA SORULAN SORULAR

Sadece elektrik satış hizmeti aldığınız; yani size fatura kesen şirketi değiştirirsiniz ve indirimli elektrik kullanabilirsiniz. Size teknik destek veren ve sayacınızı okuyan görevli dağıtım şirketiniz değişmez.

Kullandığınız elektriğin kalitesinde değişiklik ve kesinti kesinlikle olmaz. Elektrik kullanımınız EPDK tarafından yayınlanmış olan mevzuatlar ve yasalar kapsamında garanti altındadır. Herhangi bir sorun yaşanması durumunda otomatik olarak sistemden elektrik kullanmaya devam edersiniz.

Mevcut elektrik tesisatınız değişmez. Ek bir teknik çalışma gerekmeden aynı tesisat üzerinden kullanımınız devam eder.

2017 yılı itibariyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) belirlenen yıllık toplam elektrik tüketimi 3.600 kWh ve üzerinde olan kişiler yani aylık ortalama 82 TL ve üzeri fatura ödeyenler “Serbest Tüketiçi” olma hakkını elde eder.

İlk defa serbest tüketici oluyorsanız son başvuru tarihi ayın 5’i, onay tarihi ayın 22'si, tedarik başlangıç tarihi bir sonraki ayın 1'i dir.

Tedarikçi değiştiriyor ise son başvuru tarihi ayın 9’u, onay tarihi ayın 22'si, tedarik başlangıç tarihi bir sonraki ayın 1'i dir.

MESKEN ABONELİKLERİ
 • IA-02 formu (ikili anlaşma formu)
 • T.C. kimlik fotokopisi
 • Son aya ait fatura
TİCARETHANE ABONELİKLERİ
 • IA-02 formu (ikili anlaşma formu)
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • Ticaret sicil belgesi
 • Son aya ait fatura
SANAYİ ABONELİKLERİ
 • IA-02 formu (ikili anlaşma formu)
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • Sanayi sicil belgesi
 • Son aya ait fatura

Abonelik işlemleri sırasında aldığınız hizmette bir değişiklik olmaz ve elektrik kesintisi yaşamazsınız.

Sayacınız sadece mevzuata uygun olmaması halinde değiştirilir. Serbest tüketici olmak için elektronik sayaç sahibi olmak gereklidir. Bu tür değişiklikler bölgenizdeki görevli dağıtım şirketinin sorumluluğundadır.

Sayaç değişimi yapmak için, bağlı bulunduğunuz dağıtım şirketine, sayacınızı değiştirme isteğinize ilişkin dilekçe vermeniz gerekmektedir. Dağıtım şirketi sayaç değişim işlemi için gün ve saat belirleyip, size iletecektir.

Sayaç okuma işlemleriniz mevzuat gereği şuanda okuma işlemlerinizi yapan dağıtım şirketi tarafından aynı şekilde yapılmaya devam edilecektir.

Faturalarınız İdeal Elektrik tarafından her ay tarafınıza gönderilecektir. Dağıtım şirketinizin sayacınızı okuyup, tüketimlerinizi sisteme bildirmesinin ardından, faturalarınız ayın ilk 15 günü içerisinde kesilir her ay tarafınıza posta ve/veya e-posta yoluyla ulaştırılır.

Anlaşmalı bankalardan havale ya da vadesiz hesaptan otomatik ödeme şeklinde yapabilir, kredi kartınızı da kullanabilirsiniz.

Ödeme yapabileceğiniz anlaşmalı bankalarımız internet sitemizde ödemeler kısmında yer almaktadır.

Elektrik altyapısıyla ilgili tüm teknik çalışmalarda (arıza, kesinti, bakım ve sayaç okuma) tek yetkili kurum bağlı bulunduğunuz elektrik dağıtım şirketidir.

Bu gibi durumlarda 186'yı arayarak dağıtım şirketinizle görüşmeye devam edebilirsiniz.

Sayaç arızası, sayaca ulaşılamaması, endeksör tarafından yapılmış okuma hatası, okuma döneminizin henüz gelmemiş olması gibi sebeplerden dolayı faturanız henüz size ulaşmamış olabilir.

Sözleşme feshinde, elektrik fatura borçlarınızı ödememeniz dışında elektrik kesintisi yaşanmaz, başka bir özel tedarikçiden ya da dağıtım bölgenizden enerji almaya devam edersiniz.

Tüm bu işlemler için hem toptan satıcıyla hem de dağıtım firmasıyla karşılıklı olarak sözleşme fesih edilmektedir. Aboneliğinizle ilgili bu işlemler öncesinde İdeal Elektrik'e ve ilgili dağıtım şirketine bilgi vermelisiniz. Sözleşmeniz İdeal Elektrik tarafından kapatılırken abonelik ve sayacın kapatılması dağıtım şirketi tarafından yapılacaktır. Yeni adresinizde yine elektrik tedariki isterseniz yeni sözleşme yapmamız gerekir. Devir işlemindeyse mekânın yeni sahibi tarafımızdan elektrik tedariki isterse yeni sözleşme yapmalıdır.

İLETİŞİM

1474 sok. No:11
            35220 Alsancak İZMİR

0 (232) 488-22-11

0 (232) 488-21-01

info@idealelektrik.com